Θυελλώδεις νοτιάδες επικρατούν στην χώρα σήμερα. Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr ισχυρότερες ριπές ανέμου καταγράφηκαν σε αρκετές περιοχές. Συγκεκριμένα στο Πόρτο της Τήνου έφτασε τα 100 χλμ/ώρα ως τις 10:30 περίπου.
Επίσης να επισημάνουμε ότι Απαγορευτικό απόπλου είναι σε ισχύει σήμερα Τετάρτη 18 Ιανουαρίου για τα λιμάνια της Ραφήνας και του Πειραιά , λόγω της επιδείνωση του καιρού.
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4134.jpg?resize=696%2C442&ssl=1)