Σάββατο 25 Μαΐου
19.8 C
Tinos

Πρόγραμμα Ενοριών Μεγάλης Εβδομάδας Και Διακαινησίμου 2024

ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ

8:30 μ.μ.  Η τοπική μας Εκκλησία θα συναθροιστεί στον Καθεδρικό μας Ναό στην Ξινάρα, γύρω από τον Αρχιεπίσκοπο και τους πρεσβυτέρους, για να τελέσει τη Θεία Λειτουργία της ευλογίας του Μύρου και των Ελαίων. Θα γίνει η ανανέωση των ιερατικών υποσχέσεων και η ευλογία του ελαίου των κατηχουμένων, των ασθενών και του χρίσματος.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ

9:00 π.μ. Στην Καλλονή (Άγιος Ιωάννης) η Ακολουθία του Όρθρου και των Αίνων της Μ. Πέμπτης

6:00 μ.μ. Κέχρος, Βωλάξ

7:00 μ.μ. Καθεδρικός ναός, Σκαλάδος, Αγάπη, Αετοφωλιά, Χίος, Μυτιλήνη, Σάμος

7:30 μ.μ. Κάμπος, Ποταμιά, Μυρσίνη

8:00 μ.μ. Κτικάδος, Πάρος (Παροικιά)

8:30 μ.μ. Καλλονή, Κώμη, Νάξος

9:00 μ.μ. Χώρα, Στενή, Σμαρδάκιτο

9:30 μ.μ. Καρδιανή

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

8:00 π.μ. Μυρσίνη Ακολουθία των Αίνων

9:00 π.μ. Καρκάδο Ακολουθία του Όρθρου και των Αίνων της Μ. Παρασκευής, Νάξος

10:00 π.μ. Καθεδρικός ναός

3:00 μ.μ Χίος, Νάξος

4:30 μ.μ. Σκαλάδος

5:00 μ.μ. Ποταμιά, Βωλάξ, Σμαρδάκιτο

6:30 μ.μ. Κ. Κλείσμα

7:00 μ.μ. Αγάπη, Κέχρος, Χίος, Μυτιλήνη, Σάμος

7:30 μ.μ. Χώρα, Κάμπος

8:00 μ.μ. Μύκονος, Κτικάδος

8:30 μ.μ. Καλλονή, Πάρος (Παροικιά)

09:00 μ.μ. ΚώμηΣτενή, Νάξος

09:30 μ.μ. Καρδιανή

ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

8:00 π.μ. Στενή Ακολουθία των Αναγνωσμάτων και των Αίνων

9:00 π.μ. Καλλονή Ακολουθία του Όρθρου και των Αίνων του Μ. Σαββάτου, Χίος

7:30 μ.μ. Αγάπη

8:00 μ.μ. Σκαλάδος

8:30 μ.μ. Κτικάδος

8:45 μ.μ. Κάμπος

9:00 μ.μ. Καθεδρικός ναός, Μύκονος, Μυτιλήνη, Πάρος (Παροικιά)

11:00 μ.μ. Χώρα, Καρδιανή, Κώμη, Χίος, Νάξος

11:15 μ.μ. Στενή, Καλλονή, Σμαρδάκιτο

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

8:00 π.μ. Ποταμιά

8:30 π.μ. Καρκάδο

9:00 π.μ. Βωλάξ

9:30 π.μ. Κέχρος

10:00  π.μ. Λουτρά, Κάτω Κλείσμα, Κρόκος, Νάξος, Πάρος (Παροικιά)

10:30 π.μ. Χώρα

11:00 π.μ. Κάτω Κώμη, Σάμος

11:30 π.μ. Μυρσίνη, Αετοφωλιά

12:00 μ.μ. Ταραμπάδος

6:30 μ.μ. Κτικάδος Εσπερινός του Πάσχα, Καρδιανή Εσπερινός του Πάσχα

7:00 μ.μ. Κουμάρος, Μύκονος, Καλλονή Εσπερινός του Πάσχα

7:30 μ.μ. Στενή Εσπερινός του Πάσχα

ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

11:00 π.μ. Περάστρα , Καλλονή (Αγίοι Αναργύροι), Άγιος Ρωμανός

12:00 μ.μ. Κέχρος (Άγιος Πέτρος)

7:30 μ.μ. Χώρα

8 μ.μ. Πάρος (Νάουσα)

ΤΡΙΤΗ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

11:00 π.μ. Κιόνια, Αετοφωλιά (Αγία Άννα), Λουτρά (Σπηλιώτισσα)

11:30 π.μ. Ποταμιά (Παναγία η Κιουρά)

12:00 μ.μ. Καρδιανή (Αγ. Πέτρος)

7:00 μ.μ. Σκαλάδος (Παναγίτσα) Αγ. Αντώνη Παλλάδα, Μοναστήρια Πανήγυρη Ιωσήφ μνήστορος της Θεοτόκου

ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

11:00 π.μ. Κώμη (Άγιος Φύλακτος)

11:30 π.μ. Μυρσίνη, (Παναγία στην Λιβάδα), Στενή, (Παναγία η Φανερωμένη)

12:00 μ.μ. Κέχρος

5:00 μ.μ. Άνδρος Αναστάσιμη Θ. Λειτουργία

6:00 μ.μ. Κρόκος (Αγ. Γεώργιος)

ΠΕΜΠΤΗ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

11:00 π.μ. Βωλάξ (Παναγία Καλαμάν) Κώμη (Παναγίας Σπηλιώτισσας)

6:00 μ.μ. Σμαρδάκιτο (Αγ. Γεώργιος)

7:00 μ.μ. Χώρα (Άγιος Γεώργιος)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

6:00 μ.μ. Εξώμβουργο

6:30 μ.μ. Χώρα (Κοιμητήριο). Λουτρά (Αγ. Ιωσήφ)

ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ

5:30 μ.μ. Ξινάρα

6:00 μ.μ. Ποταμιά

7:00 μ.μ. Στενή, Μυρσίνη (Κοιμητήριο)

7:30 μ.μ. Σκαλάδος (Κοιμητήριο)

8:00 μ.μ. Ταραμπάδος. Αρχιερατικός Εσπερινός της Παναγίας του Βρυσιού

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΘΩΜΑ

ΠΑΝΗΓΥΡΗ ΘΕΟΜΗΤΟΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΟΣ ΒΡΥΣΙΟΥ

9:00 π.μ. Χώρα, Κέχρος

                  Έναρξη λιτανείας από τον Ταραμπάδο

10:00 π.μ Χίος

10:30 π.μ. Αρχιερατική θ. Λειτουργία στο Βρυσί

11:00 π.μ. Μυτιλήνη

Σήμερα ο Παντηνιακός Δρόμος του Σταυρού

"Σε προσευχή με τον Ιησού, στο δρόμο του Σταυρού" Την...

Ακολουθία του “Στέκει Η Μάνα” και Δείπνο Αγάπης από την ΕΚΝΕ Τήνου

Παρασκευή 26 Απριλίου Ακολουθία «Στέκει η Μάνα» στις 7.30...

Κάριτας Νάξου – Τήνου: Κέντρο Ακρόασης Απριλίου

Πρόγραμμα Απριλίου 2024 Παρασκευή 12 Απριλίου 17.30 - 18.30 Τρίτη 16...

Πανελλήνιο Σεμινάριο Εμψυχωτών Νεολαίας στην Τήνο

Τήνος 9-12 Μαΐου 2024 Δηλώσεις Συμμετοχής & Πληροφορίες στους Υπεύθυνους...