Του κ.Ν. ΠΑΡΝΑΣΣΑ, έτος 1964
Πριν από 122 χρόνια (αναφορά του 1964) δηλαδή το 1842, ένας ιερόσυλος, ο Χριστόδουλος, έκλεψε την λαοπροσκύνητη και θαυματουργό εικόνα της Παναγίας της Τήνου. Η πράξις αυτή όχι μόνο αναστάτωσε, αλλά εγέμισε και με φρίκη, για την ασέβεια, την Ελλάδα ολόκληρη της εποχής εκείνης.
Ο δράστης συνελήφθη και καταδικάστηκε, αλλά μετά τρία χρόνια πέθανε τρελλός στη φυλακή.
Διαβάστε το άρθρο της εποχής του 1964 όπου αναφέρει λεπτομερώς μετά από 122 χρόνια: Νυχτερινή επιχείρησις εις την εκκλησίαν της Τήνου
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4085.jpg?resize=696%2C926&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4090.jpg?resize=660%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4089.jpg?resize=465%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4087.jpg?resize=523%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4086.jpg?resize=315%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4095.jpg?resize=696%2C792&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/tinosnews.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4094.jpg?resize=454%2C1024&ssl=1)